Katılım temelli şirketlerin ismine de katılım eklenmeli

Haberin Tarihi: 23.02.2016

Katılım temelli bir şirket olduklarını belirten Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, yasal sürecin tamamlanmasının ardından bu prensiple çalışan şirketlerin ismine ‘katılım’ ibaresinin eklenmesinin farkındalığı artırması açısından önemli olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yürütülen “Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği” projesi kapsamında, İstanbul’da iki boyunca süren bir konferans düzenlendi.  Konferans ile Türkiye’nin finansal hizmetlerde bölgesel liderlik potansiyeline dikkat çekildi.

“Sigorta, Emeklilik ve Varlık Yönetimi’nde Fırsatları Büyütmek” başlığının tartışıldığı ilk günün ardından, konferansın ikinci gününde, “Türkiye’de Faizsiz Finans: Bölgesel Bir Liderin Ortaya Çıkışı” başlığı konuşuldu. Andrew Macdowell’in moderatörlüğündeki panelde Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç da yer aldı.

Panelde Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, katılım bankacılığı ve katılım sigortası hakkında görüşlerini ve beklentilerini dile getirdi. 10 yıl içerisinde sektörün gelişeceğini söyleyen Koç, “Biz tekafül değil, katılım sigortası şirketi diyoruz. 2004 senesinde katılım bankalarına yatırım yapılmaya başlandı ve o yıla kadar finans kurumu olarak geçiyordu, katılım şirketi oldu. 2004 yılından bu yana şartlar katılım sigorta şirketi kurmak için mevcut. Neova Sigorta olarak biz katılım temelli bir sigorta şirketiyiz” dedi.

Yasal olarak katılım sigortasına engel teşkil eden bir hüküm olmadığını söyleyen Koç: “Katılım sigortacılığı ile ilgili tanım mahiyetinde yasa çıkmasını istiyoruz. Bu doğrultuda, bu prensiple çalışan şirketlerin isminde de katılım ibaresi yer almalı” şeklinde konuştu.